Nowoczesne przyrządy i urządzenia stosowane w laboratoriach, przykłady użycie bioreaktorów.

Nowoczesne laboratorium możliwe by nie było bez odpowiedniego sprzętu. Czasy, kiedy reakcje przeprowadzano w gąszczu zlewek porozkładanych na blacie stołu minęły już dawno, dzisiaj używa się do tego również zaawansowane urządzenia. Pozwalają one na precyzyjne kontrolowanie określonych fizycznych i chemicznych parametrów, dzięki którym da się wykonać skomplikowane procesy.

autoklawy w laboratorium
Twórca artykułu: Tom Beatty
Treści źródłowe: http://www.flickr.com
Wiele z takich urządzeń jest dostępnych w mniejszych wersjach, tak więc mogą być one wykorzystywane nawet w niedużych placówkach. Zastosowanie niektórych wychodzi zresztą poza typowe laboratoria - coraz chętniej wykorzystuje je również przemysł, szczególnie spożywczy, znajdując dla nich zupełnie nowe sposoby na użycie. Do urządzeń tego typu zaliczają się na przykład cieplarki laboratoryjne, służące do zapewnienia określonej temperatury w całej komorze - sprawdź na stronie producenta. Stosowane są one w badaniach chemicznych i farmaceutycznych, używają je także placówki które się zajmują badaniami mikrobiologicznymi, gdyż doskonale nadają się na przykład do wykonywania testów na bakteriach.

sprzęt do laboratorium
Twórca artykułu: NATO Training Mission-Afghanistan
Treści źródłowe: http://www.flickr.com
Liczną i często wykorzystywaną rodziną urządzeń są bioreaktory. Służą one do kontrolowanej hodowli drobnoustrojów, komórek roślinnych lub zwierzęcych, przy zachowaniu odpowiednich parametrów czystości. Bioreaktory pozwalają na precyzyjne ustawianie parametrów otoczenia, w jakim przeprowadzane będą procesy, dotyczy to na przykład ciśnienia, temperatury albo ilości tlenu - bioreaktor. Przeciętny bioreaktor jest złożony z kilku zasadniczych części, a jego budowa będzie uzależniona od tego, jakie zastosuje się mikroorganizmy.

W zależności od potrzeb urządzenia te mogą posiadać dodatkowe wyposażenie, a do tego zaawansowane sterowanie elektroniczne, produkowane są również w różnych pojemnościach i wielkościach. Przy produkcji szczepionek bioreaktory te mogą mieć do stu litrów pojemności, a przy oczyszczalniach ścieków wielkość ta wzrasta do paru tysięcy metrów sześciennych.

Ten tekst Ci się spodobał? To odwiedź serwis, a odnajdziesz większą ilość podobnych informacji, które też będą interesujące.

br>
Ten sensowny serwis www (https://fmk.pl/), który zawiera dane na omawiany temat, jest nieziemsko genialny, ale możesz poznać odmienne wiadomości na ten temat, klikając tu.

Różnorodność zastosowania ma też spory spływ na rodzaj użytych materiałów, przeważnie spotyka się różne odmiany stali nierdzewnej oraz szkło.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2019-07-23 15:24:18