Retinopatia cukrzycowa – jak właściwie leczyć schorzenie, by nie dopuścić do ślepoty?

Zdrowie to wartość, o którą musimy się troszczyć bez znaczenia od wieku. Jednakże nie za każdym razem można ustrzec się przed chorobami, chociaż prowadzilibyśmy jak tako zdrowy tryb życia oraz pamiętalibyśmy o systematycznej aktywności sportowej.


Jedną z przypadłości, które mogą zaprowadzić do nieprzyjemnych skutków, jest retinopatia cukrzycowa. Jej zasadniczym źródłem jest cukrzyca, w wyniku jakiej może nawet dojść do ślepoty, zatem jak najwcześniej należy zacząć leczenie, by w jak największym stopniu zmniejszyć niniejsze ryzyko.

oko
Twórca artykułu: Eivind Sorgenfryd
Treści źródłowe: http://www.flickr.com
Zacznijmy od tego, czym jest retinopatia cukrzycowa- . To uszkodzenie małych naczyń krwionośnych, jakich zadaniem jest odżywianie siatkówki. Przez wynikłe uszkodzenia w gałce ocznej tworzą się wylewy, które mogą być powodować wspomnianą ślepotę. W jaki sposób rozpoznać przypadłość? Jeżeli zauważysz ciemniejszą plamkę w polu twojego widzenia, prawdopodobnie powstał wylew krwi. Jest bezbolesny, toteż nie musisz odczuwać żadnych dolegliwości, zwłaszcza, że wylew może się wchłonąć oraz w związku z tym niebawem zaczniesz znowu dobrze widzieć. Jednak nie można lekceważyć tego zdarzenia, gdyż retinopatia może doprowadzić do całkowitej utraty wzroku. Na początku słabiej widzimy w ciemności, później mamy nieostre widzenie również w jasnych pomieszczeniach. Jeśli i w twoim przypadku została stwierdzona retinopatia cukrzycowa, leczenie może uchronić cię przed niepożądanymi skutkami.

Najistotniejsze jest jak najszybsze zdiagnozowanie przypadłości. Nieduże zmiany dają nadzieję na naprawdę pewne efekty leczenia, ponieważ nie pozwalamy na pojawienie się cięższych dolegliwości. Wyróżnia się parę rodzajów retinopatii i zależnie od jej typu trzeba podjąć należyte leczenie.


W niektórych przypadkach musimy wyłącznie systematycznie badać wzrok, w innych zaś potrzebne będzie leczenie laserowe, które przystopuje postęp choroby i pozwoli oszczędzić widzenie. Czasami również robi się witrektomię, czyli usunięcie ciała szklistego z oka.

Niestety retinopatia to choroba, z jaką ciężko jest walczyć, ponieważ żaden z zabiegów nie przywraca pełnej ostrości wzroku.

Nie wahaj się oraz sprawdź umieszczone tu uwagi na nasz temat. To zapewne są warte Twojego zainteresowania dane - po prostu kliknij ten link.

Jednak nie można się poddawać, ale rozpocząć leczenie, aby jak najdłużej cieszyć się poprawnym widzeniem i nie dopuścić do rozwijania się dolegliwości, która może znacznie uprzykrzyć nam życie.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2019-07-23 15:24:19
Tagi: wzrok, dolegliwości, cukrzyca, ból, schorzenie