Jak powinniśmy udzielać pierwszej pomocy? Czemu jest to tak bardzo ważne? Co warto wiedzieć?

Pierwsza pomoc to wszystkie czynności niezbędne do wykonania, by uratować życie osoby poszkodowanej. Oczywiście, że nie każdego można odratować, jednak nasze działania na pewno zwiększają te możliwości.

ręka
Twórca artykułu: Medisave UK
Treści źródłowe: http://www.flickr.com
W sytuacji wystąpienia stanu zagrożenia życia osoba, jaka udziela takiej pomocy, a jest nią najczęściej świadek zdarzenia, ma ograniczone możliwości reakcji. Dość często posiada niewystarczające środki i niestety niedostateczną wiedzę. W sytuacji tak zwanego NZK, czyli nagłego zatrzymania krążenia, jak serce osoby poszkodowanej przestało pracować lub pracuje nieprawidłowo, ważna jest każda chwila. Gwałtowne zatrzymania krążenie równoznaczne jest z początkiem procesu śmierci.

Od momentu jego wystąpienia, czas pędzi jeszcze szybciej niż w innych oznakach zagrożenia życia. Już po około czterech minutach przez niedotlenienie organizmu zaczyna umierać mózg poszkodowanego. Mózg to najbardziej istotny organ w ciele, te kilka minut niedotlenienia więc jest w stanie kosztować za dużo. Z każdą następną minutą NZK, jak nie ma pomocy, szansa na uratowanie poszkodowanego spada o około ośmiu do dziesięciu procent. Stad więc, dość łatwo policzyć, że po dziesięciu minutach poszkodowany w sumie nie ma szans, ażeby przeżyć.

Nie czekaj! Namawiamy - naciśnij (http://maveat.pl/kategoria-produktu/piekarnia/maka/) w link i baw się dobrze. Stworzyliśmy tam dla Ciebie sporo interesujących postów.

W takim momencie właśnie konieczne jest szybkie działanie świadka zdarzenia. Tak musi być, bo szanse, że w ciągu trzech, czterech minut na miejsce wypadku przyjedzie pogotowie ratunkowe są nikłe, więc świadek wypadku musi udzielić pierwszej pomocy, żeby utrzymywać funkcje życiowe do czasu przyjazdu służb ratowniczych. Świadkiem takie wypadku może być każdy z nas. Musimy więc sobie uświadomić, iż pierwszej pomocy może udzielić każdy (Czarmed.pl).plastry
Twórca artykułu: Medisave UK
Treści źródłowe: http://www.flickr.com
Nie musisz posiadać do tego medycznych studiów, nie musisz być ratownikiem medycznym. Warto jednak zrobić podstawowy kurs. Takie kursy pierwszej pomocy nauczą cię podstaw koniecznych do ustalenia stanu osoby poszkodowanej. Rzeczywiście bowiem tego rodzaju działanie zawiera w sobie kilka prostych do przeprowadzenia czynności. Taką wiedzę możesz także czerpać z podręczników oraz książek odnoszących się do pierwszej pomocy. Praktykę najkorzystniej zdobywać na szkoleniach lub kursach pierwszej pomocy, ponieważ wtedy mamy zapewnienie, iż wszystko czego się przyswoiliśmy wykonujemy w zgodzie z zasadami. Zawsze tego rodzaju ćwiczenie podnosi pewność siebie, a to bardzo ważne w takich sytuacjach.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2021-12-10 01:28:09
Tagi: wiedza, krążenie, życie, pogotowie