Podstawowe zasady użytkowania ogumienia w osobowych samochodach, w jakich okolicznościach należy zmienić opony na nowe

Spora część kierowców nie zwraca zupełnie uwagi na to, jaki stan mają opony w pojazdach, którymi jeżdżą. Niektórzy nawet nie zadają sobie trudu na to, aby wymienić je z letnich na zimowe, choć zasady bezpieczeństwa zalecają, aby absolutnie nie jeździć na śniegu i mrozie na ogumieniu używanym w lecie.


opona w warsztacie
Twórca artykułu: Moto "Club4AG" Miwa
Treści źródłowe: http://www.flickr.com
Letnie opony mają całkowicie odmienny skład gumy, niż zimówki i w niskich temperaturach guma zwyczajnie robi się sztywna, co w dużym stopniu zagraża bezpieczeństwu jeżdżenia. Z tego też powodu zalecane jest, żeby przy pierwszych przymrozkach zdecydować o wymianie opon, zimówki znacznie lepiej będą sobie radzić nawet przy dużych mrozach, a z kolei jazdę po śniegu ułatwiają specjalne lamelki, których nie mają opony letnie. () Bardzo dobrym rozwiązaniem, chociaż niestety również najbardziej kosztownym, jest trzymanie dwóch zestawów kół z oponami letnimi i zimowymi.

Wówczas na lato można zakupić felgi aluminiowe, znacznie ładniej wyglądające, a na okres zimy felgi stalowe, które są znacznie bardziej odporne na przypadkowe uszkodzenia, mogące się pojawić w zimie. Jednak zmienianie ogumienia pomiędzy poszczególnymi sezonami to jedno, a kontrolowanie stanu bieżnika to druga, równie istotna sprawa. Przede wszystkim należy kontrolować, jak wysoki będzie bieżnik, jeśli michelin opony będą miały poniżej dopuszczalnego minimum, to trzeba je bezwzględnie wymienić. Jeżdżenie na zbyt wytartych oponach zakończyć się może nie tylko wysokim mandatem i konfiskatą dokumentów rejestracyjnych, lecz przede wszystkim jest niebezpieczna.

Jeżeli zaintrygowała Cię omawiana w niniejszym artykule kwestia, zweryfikuj treść (https://krakenchairs.com/4-fotele-biurowe), którą najprawdopodobniej również uznasz za pomocną.Jeśli bieżnika będzie zbyt mało, to w czasie opadów może nie dać on sobie rady z odprowadzeniem całej wody i samochód wpadnie w poślizg. Kolejną sprawą, na jaką trzeba zwracać uwagę w czasie sprawdzania ogumienia, jest wiek opon. Jeśli stosowane opony michelin będą miały kilkanaście lat, to nawet pomimo odpowiedniego bieżnika należy pomyśleć o ich wymianie. Guma, z jakiej produkuje się opony, po kilku latach używania po prostu ulega powolnemu niszczeniu, mogą się w niej pojawić różne mikropęknięcia, które także mogą być groźne.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2022-12-28 11:20:16
Tagi: felgi, guma, mikropęknięcia