Sprężarka - zasady działania

Wiele wynalazków bywa niedocenianych, mimo sporej powszechności użycia. Wszyscy słyszeli o silnikach odrzutowych i spalinowych, o silnikach spalinowych i elektrycznych. Niestety niewielu ludzi zdaje sobie sprawę z roli, jaką w postępie naukowych odgrywa niedoceniana sprężarka.

Bez maszyny, która podwyższa ciśnienie gazów, nie używalibyśmy w domu odkurzacza, nie suszylibyśmy szybko włosów i nie chłodzilibyśmy jedzenia. W warsztatach nie używano by urządzeń do szlifowania, wiertarek i kluczy na sprężone powietrze. Musielibyśmy też zawsze ręcznie pompować opony. Na budowie nie nie pomagałby nam młot pneumatyczny, maszyny do piaskowania i do malowania pod ciśnieniem. Nowoczesne silniki turboodrzutowe nie mogłyby w ogóle działać. Bolidy Formuły 1 nie nie jechałyby tak szybko. W gazociągach nie płynąłby gaz.

Widać jak na dłoni, że użyteczność sprężarek jest ogromna. Taki jest również wybór sprzedawanych globalnie rodzajów tego urządzenia. Najstarsze i najmniej złożone są kompresory tłokowe (polecam sprężarkę od phu pneuma), stosowane przy funkcjonowaniu młota pneumatycznego. Gaz kotły gazowe przemysłowe (powietrze) jest w niej ściśnięty przez działanie tłoka, pchanego przez silnik olejowy. Podobnie zasilane są też sprężarki śrubowe, z zastrzeżeniem, że w nich ciśnienie tworzy się przez dwie wirujące śruby. Działający podobnie mechanizm używają sprężarki spiralne, gdzie śruby zastępują dwie synergiczne spirale.
Występują też inne, bardziej kompleksowe rodzaje, takie jak sprężarki Roots, membranowe i osiowe. Najpowszechniejsze w codziennym użyciu są jednak te najprostsze, zaczynając nawet od najprymitywniejszej pompy manualnej, z którą z pewnością wszyscy kiedyś mieli styczność.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2022-12-28 11:20:21
Tagi: opony, odkurzacze, budowa, młot, wiertarek